« Svibanj 2024 »

Radno vrijeme: 8:30-14:30 od ponedjeljka do petka

LEKTIRA za OS.doc

Dan dječjih knjižnica
Autor: Anita Cota, 17. 10. 2022.

Dan dječjih knjižnica, 16. listopada 2022. godine obilježili smo kreativnim radionicama za poticanje čitanja dječje poezije, a u cilju skretanja pozornosti javnosti na važnost knjižnica tijekom odrastanja, od rođenja i za vrijeme formativnih godina. Sudjelovali su učenici 4.a, 4. b i 4. c razreda OŠ Antuna Mihanovića Petropoljskog u Drnišu.

Uplovili su u svijet poezije kroz stihove, humor i jezičnu igru Zvonimira Baloga "Igra cvijeta" (Nevidljiva Iva, zb.).

Naglašeni humor i igra prava su vrata do dječjeg srca i mozga. Te dvije odrednice u Balogovom pisanju često su povezane jer je igra u službi stvaranja humora. Stoga snažno djeluje na osjećaje i razumijevanje stihova s konkretnim, djeci tako bliskim, pjesničkim slikama.

Za dan obilježavanja odabran je 16. listopada zato što je tog dana 1950. godine počela s radom prva dječja knjižnica u Hrvatskoj, Pionirski odjel Gradske knjižnice, prethodnik Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice Knjižnica grada Zagreba čiji su primjer slijedile mnoge druge narodne knjižnice.

Školske knjižnice se pridružuju obilježavanju ovoga Dana jer su upravo djeca njeni najbrojniji korisnici. Mjesta su to gdje se nalazi knjižnična građa baš za njih i brojne aktivnosti usmjerene promicanju knjige i čitanja. Organiziraju i provode kvalitetne programe i događanja, podrška su učenicima u informiranju i učenju te životnim izborima i osobnom razvoju.