« Svibanj 2024 »

Radno vrijeme: 8:30-14:30 od ponedjeljka do petka

LEKTIRA za OS.doc

Dječji tjedan u Drnišu
Autor: Majdi Pamuković, Anita Cota, 6. 10. 2022.

Dječji tjedan u Drnišu i ove godine pod motom: "Ljubav djeci prije svega!"

"Tjelesna aktivnost i pravilna prehrana!" jer je jedan od ciljeva Dječjeg tjedna pokrenuti nove akcije od šireg značaja za razvoj i odgoj djece.

Kroz dinamičnu izmjenu predavanja i radionica, učenici V.a, Vb. i V.c razreda OŠ Antuna Mihanovića Petropoljskog upoznali su se s teorijom i praksom nutricionizma, tjelesnog vježbanja i informacijske pismenosti.

Prvi dio predavanja odnosio se na čitalačku pismenost i kritičko mišljenje te zamke oglišavačke, osobito "šećerne industrije". Obuhvaćalo je deklaracije na gotovim procesuiranim proizvodima koje nude trgovački centri. Oni su, nažalost, djeci najčešće prvi izbor za utažiti žeđ i glad (Anita Cota, informacijska pismenost).

U drugom dijelu predavanja, nutricionistica Marija Živković upoznala nas je s namirnicama koje bi svakako trebali uključiti u svoju prehranu: povrće, voće, mahunarke, sjemenke i orašasti plodovi. Učenici su, za svoju dob, pokazali zavidno teoretsko znanje i razumijevanje procesa stvaranja enerije i nutritijenata važnih za tjelesno zdravlje.

Više od polovice učenika petih razreda uključeno je u sportske klubove. Tjelesna aktivnost je snažno prisutna u njihovim životima kroz bavljenje sportom, kroz igru i ostale aktivnosti. Izuzetno je važno osvijestiti prehranu i tjelesnu aktivnost djece, podosta zanemarenu temu, kako u školskom sustavu, tako i u javnoj percepciji. Konkretnu radionicu treninga osmislila je i provela nastavnica Majdi Pamuković, a zdrave obroke, nakon toga, pripremilo im je dvadesetak učenika prema receptima nutricionistice.

Tjelesna aktivnost i zdrava prehrana odvijala se 4. listopada 2022. godne, u prostorijama Doma kulture Drniš, pod pokroviteljstvom Grada i DND Drniš.

Dječji tjedan je tradicionalna godišnja akcija i aktivnost posvećena djeci. Svojim programskim sadržajima i akcijama Dječji tjedan svake godine obuhvaća sve više djece i odraslih u gradovima i općinama gdje djeluju osnovna Društva „Naša djeca“ (DND). Uvijek se održava u prvom punom tjednu listopada i traje sedam dana.

Trajni ciljevi Dječjeg tjedna su:

• usmjeriti pozornost najšire javnosti prema ostvarivanju prava, potreba i aktivnosti s djecom i za djecu,
  • organizirati u tim danima posebne i prigodno odabrane igre, priredbe i stvaralačke aktivnosti djece i za djecu,
  • pokrenuti nove akcije od šireg značaja za razvoj i odgoj djece,
  • poticati volonterski društveni i stručni rad odraslih s djecom, te i aktivnu participaciju djece u aktivnostima lokalne zajednice i šire.

Moto Dječjeg tjedna je lijepa i prepoznatljiva izreka, koja izražava odnos odraslih prema djeci: „Ljubav djeci prije svega!“ te se dodatno u javnosti ističe i poruka, koja izražava glas djece: „Odrasli, imajte u vidu i naše prijedloge!“

Izvor: https://www.drnis.hr/aktualno/grad-drnis-prijatelj-djece/grad-drnis-prijatelj-djece/3756-djecji-tjedan-u-drnisu-ljubav-djeci-prije-svega