Vijesti PŠ Oklaj
Dan jabuka - 16.listopada
Autor: Ivana Burić, 20. 10. 2023.

"Jedna jabuka na dan - doktor iz kuće van! Poznata uzrečica sama nam govori o zdravstvenim svojstvima jabuke. Puna je fosfora, kalija,željeza, karotina, minerala, kalcija, magnezija i vitamina.

Zanimljivosti o jabukama:

• Jabuka spada u porodicu ruža.
  • Najviše jabuka se pojede u Turskoj.
  • U starom Rimu jabuka se smatrala skupim i egzotičnim voćem.

20.listopada 1990. u Londonu prvi se put obilježio Dan jabuke. I danas se većinom u Engleskoj organiziraju događanja povodom ovoga dana, ali s vremenom su tradiciju obilježavanja Dana jabuka i u svijetu prihvatile brojne škole, i organizacije predstavljajući tako važnost jabuke u zdravlju i prehrani ljudi.

Na satu hrvatskoj jezika smo naučili zašto su jabuke dobre za ljudsko zdravlje ali i kako je znastveniku Newtonu jabuka pomogla da otkrije teoriju gravitacije. Stoga smo se mi poput Newtona bavili malim znastvenim radom i izvršili ekperiment s jabukom koju smo podijelili na 4 dijela i stavili je u različite uvjete. Zadatak je bio otkriti gdje će jabuka ostati najdulje svježa. Ekperiment je trajao 7 dana a učenici su imali zadatak pratiti i zapisivati te nacrtati i donijeti rezultate ekperimenta.

Nakon eksperimenta smo se i zasladili štrudlom od jabuke koju su učenici uz manju pomoć učiteljice sami pripremili.