« Studeni 2020 »

Vijesti PŠ Gradac
U duhu hrvatskoga jezika
Autor: Marija Jenjić, 29. 3. 2019.

Povodom Dana hrvatskoga jezika učenici osmog razreda zajedno sa svojim učiteljicama Marijom Jenjić, Mijom Srdarev i Anelom Validžić sudjelovali  su u realizaciji projekta ,,U duhu hrvatskoga jezika...''.Tijekom mjeseca veljače i ožujka učenici osmih razreda istraživali su povijest nastanka hrvatskog jezika.

Učenici su izradili ppt prezentaciju ''Povijest hrvatskog jezika''koju su usmeno izlagali učenicima nižih razreda. Kako bi trajno sačuvali svoje istraživanje su izložili u hodniku škole uokvirvši ga u okvire.U okvirima je prikazan povijesni razvoj hrvatskog jezika od 9.stoljeća do 21.stoljeća.

Tijekom ožujka učenici osmih razreda izrađivali su i najpoznatije europske zastave i jezike. Povezujući slavenske jezike osmaši su otkrili kako je nastao staroslavenski jezik i pismo glagoljica.

U suradnji s učiteljicom Ivanom Živković učenici četvrtog razreda obilježili su i Dane hrvatske pismenosti izrađujući glagoljaška slova pomoću novinskog papira.

Kako bi upotpunili istraživanje nastanka jezika i pisma  u Hrvatskoj učenici su istražili koliko danas jezik oštećujemo tuđim riječima i kako iste strane riječi pogrešno upotrebljavaju. Na satu  engleskog jezika učenici su služeći se jezičnim igrama otkrili koliko mogu pogrešno upotrijebiti i englesku i hrvatsku riječ.