« Listopad 2024 »

Vijesti PŠ Gradac
SNIMI SVOJU ŠKOLU - Ruksak (pun) kulture
Autor: Antonia Šindilj, 25. 9. 2024.

Učenici viših razreda područne škole Oklaj i Gradac ove su godine imali priliku sudjelovati u programu Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih pod nazivom Ruksak (pun) kulture kojim se umjetnost i kultura dovode u vrtiće i škole.

Naši učenici upoznali su virtualnu umjetnost, točnije stvaranje dokumentarnog filma, kroz aktivnost Snimi svoju školu.  Program je osmišljen za više razrede osnovne škole.

U prvom dijelu programa naši gosti Saša i Nataša upoznali su učenike s dokumentarno-filmskim pojmovima te dokumentarnom problematikom. Učenicima su pokazali opremu za snimanje filmova (kamera, snimač tona, stativ..) Kroz razgovor učenici su otkrivali koji prostori u školama njima imaju lijepo i zanimljivo značenje te su prepričavali svoje doživljaje i uspomene.

Nakon dogovora koje prostore će snimiti naše dvije ekipe iz PŠ Oklaj i Gradac uputile su se u pravo snimanje, statiranje i intervjuiranje kroz školu.

Učenici PŠ Oklaj snimili su zanimljive i vesele kadrove u glavnom holu škole gdje provode dosta vremena u druženju i igri, ispred škole kada su i pokazali umijeće plesanja Prominskog kola, sportsku dvoranu i prostor bivše knjižnice za koji iz vežu lijepe i ugodne uspomene. Kišno vrijeme nije dopustilo snimanje mirisnog vrta ispred škole, ali kadar ploda masline i kišnih kapi ipak je ulovljen. smiley

Učenici PŠ Gradac najprije su se uputili na nogometno igralište jer tamo vole provoditi puno vremena. Zajedno sa redateljem Sašom i novinarkom Natašom smišljali su zanimljive kutove snimanja te kvalitetna pitanja. Učenici su zaigrali nogomet, a potom i košarku na drugom sportskom terenu. Pokazali su pravi sportski duh. U prostoru škole učenici su se vješto podjelili u uloge te odglumili zanimljive prizore u prostoru zbornice i knjižnice. Za kraj su također pokazali umijeće igranja Petropoljskog kola.

Nakon uspješnog snimanja učenici su pogledali snimljene materijale. Pod vodstvom redatelja i novinarke dogovarali su se koji se materijali mogu iskoristiti, na koji način spojiti cijelu priču, s kojim kadrom započeti i kako završiti dokumentarac o svojoj školi. S pregršt ideja i pitanja učenika  ugodnom druženju i učenju je došao kraj.

Tekst i slike: Antonia Šindilj, pedagoginja

Kolaži: Antoaneta Raspudić, knjižničarka