MALI DOKTORI ZA KNJIGE
Autor: Antoaneta Raspudić, 11. 11. 2016.

U školskim knjižnicama PŠ Oklaj i PŠ Drinovci održala se radionica „Mali doktori za knjige“. Cilj ove radionice bio je učenike upoznati s pravilnim rukovanjem knjigama te manje zahtjevnim metodama zaštite knjiga.

Na samom početku radionice učenici su imali kratko predavanje o pravilnoj pohrani, rukovanju i zaštiti knjižnične građe. Pokazani su im primjeri različitih oštećenja knjiga nastalih nepravilnim rukovanjem te su saznali kako se i s kojim materijalima ta oštećenja mogu popraviti.

Učenici su pažljivo i sa zanimanjem slušali upute kako se koristi materijal za „liječenje“ knjiga te su tako saznali kako se spajaju oštećene stranice, kako izravnati presavijene listove knjiga, kako umetnuti stranicu koja nedostaje, kako omotati knjigu zaštitnom folijom te popraviti lakše oštećene uveze i hrbat knjige.

Nakon predavanja došlo je vrijeme da učenici naučeno primjene u praksi te su dobili priliku sami „izliječiti“ primjerak oštećene knjige. Uzevši u ruke prikladne ljepljive trake, folije, gumice, škare postali su „mali doktori za knjige“.

U njihovim malim rukama oštećenja na knjigama su polako nestajala te su učenici uspješno „izliječili“ više primjeraka oštećenih knjiga. Naučili su da se uz malo strpljenja i spretnosti knjigama može produljiti vijek trajanja te time omogućiti učenicima da što duže uživaju u njima.