Mali znanstveni sajam
Autor: Mihaela Reškov, 14. 6. 2017.

U PŠ Drinovci jučer je održan Mali znanstveni sajam. Na sajmu su sudjelovali učenici od 1.-4. razreda zajedno sa svojim učiteljicama. Svrha sajma je bila približavanje i popularizacija znanosti među našim učenicima.

U nastavku pogledajte kako je protekao.

Na prvom pokusu smo se poigrali s plamenom i sjenom te zaključili kako plamen nema svoju sjenu jer propušta svjetlost.

Uslijedio je pokus sa vodom, svijećom i čašom. Saznali smo da je svijeći potreban kisik kako bi gorila. Zrak koji se unutar čaše ohladi stvara vakuum te "povuče" dio vode u čašu.

U idućem pokusu smo saznali kako jaje može plutati u vodi. Vrlo jednostavno! U vodu je potrebno dodati soli jer je slana voda gušća od obične i ne dopušta da jaje potone.

Na red je došlo i promatranje vode iz bare uz pomoć mikroskopa. Kroz mikroskopski objektiv smo vidjeli ono što prostim okom ne možemo i uvjerili zašto ta voda nije dobra za piće.

Zatim smo izveli dva pokusa uz pomoć octa i sode bikarbone. Ova dva sastojka zajedno formiraju ugljičnu kiselinu koja se razdvaja na vodu i ugljikov dioksid.

Kako bi reakcija bila zanimljivija napravili smo svoje vulkane, a uz pomoć novonastalog ugljikovog dioksida napuhali balone.

Na kraju smo izveli pokus sa vrećicom punom vode u koju smo zaboli nekoliko olovaka. Očekivali smo mokre noge i pod učionice , ali do toga nije došlo. Zašto? Zato što je vrećica napravljena od polimera čije su molekule jako fleksibilne, mjenjaju se počinju stvarati „štit" oko olovke i ne dopuštaju vodi da ide van.