Projekt "Naše riči"
Autor: Antoaneta Raspudić, Ivana Burić, 22. 11. 2016.

Treću godinu zaredom povodom Mjeseca hrvatske knjige u područnoj školi Oklaj provodi se projekt „Naše riči ili kako su govorili naši stari“ koji za cilj ima upoznati učenike sa bogatstvom riječi njihova zavičaja te ih potaknuti na istraživanje zavičajne povijesti i njegovanje kulturnog identiteta.

U projektu su sudjelovali učenici 4. razreda sa svojom učiteljicom Ivanom Burić i članovi grupe Mladi knjižničari s knjižničarkom Antoanetom Raspudić.

Straničnike smo ove godine razmijenili s Osnovnom školom Vjekoslava Kaleba Tisno - PŠ Jezera.

TIJEK PROJEKTA

Učenici 4. razreda su i ove godine prikupljali riječi od svojih ukućana te su ih ispisivali na jednu stranu straničnika, a na drugoj strani crtali prikladne zavičajne motive. Članovi grupe Mladi knjižničari su zatim na rubovima straničnika iscrtavali ukrase po uzoru na narodne nošnje prominskog kraja.

Straničnike smo na kraju plastificirali, a učiteljica Anita Marin je uvezla vezice koje je izradila zajedno s učenicima. Poslali smo ukupno 14 straničnika učenicima 3. i 4. razreda PŠ Jezera .

Nakon nestrpljivog iščekivanja i nama su stigli straničnici iz Jezera. Izložili smo ih u školskoj knjižnici, a izložbu su posjetili učenici nižih razreda sa svojim učiteljicama.

Svi učenici su sa veseljem i zanimanjem promatrali straničnike pokušavajući odgonetnuti riječi koje su ispisane na njima što je kod učenika izazvalo puno smijeha jer su im neke riječi bile jako neobične.

Ipak najviše su se straničnicima obradovali naši četvrtaši koji su kao sudionici ovog projekta na kraju mogli izabrati po jedan straničnik za sebe. smiley

Njihovi mali prijatelji iz Jezera su bili jednako oduševljeni sa straničnicima koje smo mi njima poslali te su nam se zahvalili što smo ih pozvali da sudjeluju u našem projektu.