Blagdan sv. Frane, zaštitnika ekologije
Autor: Ivana Rak, 25. 10. 2016.

U školi smo  obilježili blagdan sv. Franje (4.10.2016.) zaštitnika ekologije,  korelacijom nastavnih predmeta prirode i vjeronauka. U obilježavanju su sudjelovali učenici sva tri šesta razreda matične škole, u skladu s planom realizacije školskog kurikuluma.

Učenici su s nastavnicom prirode Orianom Kosor na travnjaku ispred škole zasadili sadnice smilja, ružmarina i  lavande, te su u  školskom okolišu pokupili otpad. Na taj način pridonijeli su očuvanju i uljepšavanju školskog okoliša. Časna sestra Klara Pavlović u sva tri šesta razreda bila je na satu prirode suradnica u promociji ekologije i njenog zaštitnika sv. Franje s temom „Priroda i kad šuti glasno viče“.

Učenici 6. razreda su  zasadili sadnice ljekovitog bilja i očistili okoliš škole.

Sat prirode je započet kratkom najavom, motivacijskom izrekom „Priroda i kada šuti glasno viče“, te motivacijskim pitanjima.

Zatim je časna sestra  Klara pročitala Biblijski tekst iz Knjige postanka 1,11-26., nakon čega je slijedila pjesma „Sva djela Gospodnja“, koju su izveli vjeroučenici  trećih i četvrtih razreda. Također su izveli igrokaz „Pustinjak i stranac“.

Nakon zanimljivog razgovora časne sestre i učenika o prirodi i stvorenjima, časna je prikazala prezentaciju „Pjesma stvorova“, koju je sv. Franjo izrekao dan prije nego je umro. Učenici su bili oduševljeni ovom suradnjom.

Pripremila: Oriana Kosor