Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje
Autor: Nikolina Andabaka, 23. 10. 2016.

Slušaj kako zemlja diše.

Slušaj kako raste trava.

Slušaj kako

Pod stopama našim,

Skrivena snaga

U sjemenci spava.

Dani kruha  i zahvalnosti za plodove zemlje obilježavaju se svake godine tijekom listopada. Svečanostima Dana kruha, uz molitvu, blagoslov i simbolično blagovanje kruha zahvaljujemo Bogu na svim plodovima, radostima, uspjesima i darovima kojima smo tijekom godine kao narod i kao pojedinci bili podareni.

Mirisi kruha, peciva i kolača, jesenske boje  raznovrsnog  povrća i voća ispunili su predvorje naše škole 21. listopada. Osim svečane trpeze učenici od prvog do petog razreda su izveli prigodne recitacije i igrokaze koje su vrijedno pripremali sa svojim učiteljicama.

Uz pomoć  vrijednih roditelja, rodbine učenici naše škole su  pripremili bogatu blagdansku trpezu. Mnoštvo kruščića, kolača, peciva krasilo je blagdanske stolove.  Zajedno sa  svećenikom  fra Damirom Ćikarom, zahvalili  su na svim plodovima i darovima koje imamo, koje možemo blagovati i podijeliti sa svojim bližnjima. Zahvalili smo i na našim roditeljima, prijateljima, učiteljima i svemu onome što ponekad ne znamo dovoljno cijeniti  i često zaboravljamo koliko smo sretni. Sjetili smo se i onih koji nemaju, koji žive siromašno i oskudno te su i oni bili u našim mislima.

Program je započet pjesmom  „Veselimo se svi“, nakon čega je slijedio igrokaz „Pustinjak i stranac“ koji su izveli učenici 4. b razreda.

Učenici 3. c  razreda su nam pokazali kako izgleda jedan „ Kuhinjski razgovor“.

Plesnom točkom pod nazivom  „Pjesma mlinskog kola“ uveselili su nas učenici trećih razreda.

Igrokaz „Brašnjava priča“ su nam pripremili učenici 2. b razreda.

Sara Živković, učenica  4. b razreda je izvela recitaciju „ Dijete i kruh“.

Posljednjom točkom u programu razveselili su nas učenici trećih razreda uz igrokaz „Kruh, krušac, kruščić“.

Nakon izvedenih igrokaza, pjesama i recitacija uslijedio je najvažniji dio programa, fra Damir je blagoslovio sve plodove i blagodati  koje su se nalazile na svečanim stolovima.

Nakon blagoslova svi su prionuli u degustaciju  jela koju su sa toliko srca i ljubavi pripremili.

Za kraj, hvala svima koji su na bilo koji način pomogli da ovaj dan bude obilježen  na ovako lijep i predivan način. :)

Foto: Ana Mrđen

Tekst: Ana Mrđen i Nikolina Andabaka