PROJEKT "NAŠE RIČI"
Autor: Antoaneta Raspudić, Ivana Burić, 25. 11. 2015.

I ove godine smo u PŠ Oklaj u Mjesecu hrvatske knjige proveli projekt „Naše riči ili kako su govorili naši stari“ koji za cilj ima upoznati učenike sa bogatstvom riječi njihovog zavičaja.

U projektu su sudjelovali učenici 3. razreda sa svojom učiteljicom Ivanom Burić, članovi grupe Mladi knjižničari s knjižničarkom Antoanetom Raspudić i učiteljica Anita Marin s članovima školske zadruge „Smrika“.

Straničnike smo ove godine razmijenili s OŠ Stanovi u Zadru te tako ostvarili međužupanijsku suradnju koja je učenicima omogućila da nauče neke nove riječi koje se koriste u primorskom zavičaju, ali i da uoče sličnosti u govornom jeziku.

TIJEK PROJEKTA

Učenici 3. razreda su i ove godine prikupljali riječi od svojih ukućana te su ih ispisivali na jednu stranu straničnika, a na drugoj crtali prikladne motive.

Članovi  grupe Mladi knjižničari su iscrtavali ukrase po uzoru na narodne nošnje prominskog kraja.

Tako izrađene straničnike smo plastificirali, a učiteljica Anita Marin je uvezla vezice koje je izradila zajedno s učenicima. Poslali smo ukupno 18 straničnika učenicima 3. razreda OŠ Stanovi.

Straničnike koje smo dobili od učenika OŠ Stanovi smo izložili u školskoj knjižnici. Izložbu su posjetili učenici nižih razreda sa svojim učiteljicama.

Svi učenici su sa zanimanjem pomatrali straničnike, a posebno uzbuđeni su bili naši trećaši. Oni su kao sudionici ovog projekta svi na kraju dobili po jedan odabrani straničnik. smiley

Njihovi mali prijatelji iz Zadra su bili jednako oduševljeni sa straničnicima koje smo mi njima poslali te su nam se zahvalili pismom i fotografijom. smiley