Astronomska škola
Autor: Josip Kontić, 13. 5. 2011.

Teleskop na Promini !!

Dio izvješća s druge škole astronomije na Primoniu  prosincu.........citat: Prvi dio – Achov „Kako biti zvjezdoznanac“ izvanredno je pogodio priliku i potrebu osnivajućeg AD Nebo-Promina. Trebat će im još dosta pomoći, ali i ovo je bio izvanredan uvod. Upoznali su osnovne informacije o pojmovima u astronomiji, što je potrebno za bavljenje astronomijom, vrste i dijelovi teleskopa, kako se snalaziti na noćnom nebu, te koje sve vrste nebeskih objekata mogu promatrati.
Drugi dio je proveden uz korištenje virtualnog planetarija Stellarium. Cilj je bio da se barem malo sprijateljimo s noćnim nebom koje nas je vani čekalo u neprijateljskoj atmosferi.
Počeo sam sa načinom orijentiranja/pronalaženjem Sjevernjače, pa sa upoznavanjem sazviježđa sjevernog neba, te južnog neba tijekom zime. Za neka zviježđa dao sam i primjer geneze likova. Oduvijek mi je bila slikovita priča o Kasiopeji/Kefeju/Andromedi/Perzeju s Meduzinom glavom/Pegazu, a kroz nju se lijepo upamti jedan dobar komad neba. Upoznali smo se i sa zviježđima zodijaka i sunčevom prividnom putovanju, trenutnim položajima planeta i lakše vidljivih objekata zimskog neba.
Pitanja na kraju su bila interesantna, a poziv da za 30-tak minuta izađemo pogledati i kroz teleskop prihvaćen je s oduševljenjem.
Nebo se raščistilo. Zvijezde su orosile nebo, a mlaz Mliječnog puta cijepao je nebo u dva dijela.

JoKo je najavio opadanje bure kako se primičemo večeri, ali bura nije dijelila njegovo mišljenje.

Slijedi jesenska škola krajem listopada 2011.