Autor: Ivana Burić, 18. 10. 2023.

Kravata je u početku bila naziv za rubac oko vrata kojeg su nosili hrvatski vojnici u francuskoj vojsci prije 400 godina. Taj crveni rubac kojeg su nosili oko vrata je bio preteča današnje kravate. Razlog zbog kojeg su nosili crveni rubac može se pronaći u hrvatskoj narodnoj baštini. Naime, zaručnice su svojim zaručnicima darivale crveni rubac kao znak uzajamne vjernosti.

Rubac je u samom početku izrađivan od lanenog platna i čipke, a potom i od skupocjene svile. Francuski kralj Luj XIV. je čak angažirao osobnog kravatra koji se brinuo za njegove odluke koji će rubac, odnosno kravatu nositi.

Hrvatski je sabor 2008.godine 18.listopada proglasio Danom kravate. Taj dan je uzet jer je 2003.godine na taj datum postavljena umjetnička instalacija Kravata oko Arene u Puli. Od tada se taj dan obilježava u školama, vrtićima i ostalim institucijama diljem Hrvatske ali i po cijelom svijetu.

Naši trećaši su proučavali na satu hrvatskog jezika kako je nastala kravata i potom su donijeli svoje kravate i naučili su vezati jednostavnim čvorom kravatu sebi ili svojim prijateljima u razredu.

Učenici su bili jako ponosni na svoje umijeće vezanje kravate i rekli su da će rado prenijeti svoje znanje vezanja kravate svojim ukućanima koji to još nisu savladali.