Autor: Ivana Burić, 9. 11. 2021.

9. studenoga diljem svijeta se obilježava Svjetski dan izumitelja. Taj datum je odabran zbog rođenja Hedy Lamarr, poznate glumice i izumiteljice. Ona je tijekom II. svjetskog rata otkrila visoko sofisticirani komunikacijski sustav koji je Saveznicima pomogao u pomorskom ratu na Atlantiku protiv Njemačke.

Svjetski dan izumitelja je dan kada slavimo sve genije, sa svih strana svijeta koji su nam omogućili lakši život.

Svaki izum je započeo u umu pronalazača kao ideja. Ta ideja često nije bila prepoznata od drugih. Izumitelji su često bili podvrgnuti ismijavanju ostalih.

Naši prvaši su na dodatnoj nastavi hrvatskog jezika obilježili Svjetski dan izumitelja. Naučili i otkrili smo tko su to izumitelji, upoznali neke najpoznatije izumitelje i njihove izume (svjetske i hrvatske) te upoznali djecu izumitelje. Tako smo naučili da je Benjamin Franklin (američki predsjednik) izumio peraje za plivanje kao dvanaestogodišnjak, te da je Louis Braille izumio tzv. pismo za slijepe odnosno Braillovo pismo.

I mi smo se okušali kao izumitelji. Kako izgledaju naši izumi i čemu služe možete pogledati u fotogaleriji.