Autor: Ivana Burić, 22. 10. 2021.

Šume su „pluća Zemlje“ i naš najvjerniji saveznik u borbi protiv klimatskih promjena. Biljke u procesu fotosinteze pohranjuju velike količine ugljičnog dioksida uz istovremeno oslobađanje kisika, koji nam omogućuje disanje. Šumski kompleksi imaju višestruke uloge: formiranje oborina i opskrbe naših rijeka vodom, utječu na očuvanje plodnosti tla i njegovu zaštitu od erozije, ublažavaju velika kolebanja temperature zraka te tako stvaraju povoljnije uvjete za ljudsko zdravlje.

Šumski požari predstavljaju veliki problem u cijeloj RH, a osobito u Dalmaciji i Dalmatinskoj zagori. Naša „pluća“ su svakim danom sve više ugrožena, najviše ljudskom krivicom i nepažnjom. U proteklim godinama i područje općine Promine je jako nastradalo u šumskim požarima. U sklopu akcije „PBZ šume“ i Projekta O2 naši učenici su sudjelovali u pošumljavanju 10.000 kvadrata opožarenog područja općine Promina. Zbog teško dostupnog terena pošumljavanje je obavljeno dronom kojim su izbačene kuglice autohtone vrste hrasta medunca. Na površini od 10.000 kvadrata je izbačeno oko 5000 tzv.Seed bombs.

U sklopu te akcije smo sudjelovali i u ručnoj sadnji 10 dvogodišnjih sadnica kostela te sadnji sadnica lavande ispred novog vrtića u Suknovcima.

Zahvaljujemo se Općini Promina što su nas pozvali da svojim doprinosom pridonesemo u stvaranju rješenja u borbi protiv klimatskih promjena.