Autor: Ivana Burić, 16. 10. 2021.

Svjetski dan hrane se obilježava svake godine na dan kada je osnovana Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) UN-a. Ova manifestacija se obilježava u preko 150 zemalja svijeta. U proslavi sudjeluju razne organizacije. Svake godine se planiraju razne manifestacije i aktivnosti. Ovogodišnja tema je Uložite u poljoprivredu za sigurnost hrane.

Svake godine baci se čak 1/3 hrane namijenjena prehrani čovjeka. U svijetu oko 1.3 milijarde tona a u Europi oko 88 milijuna tona hrane godišnje što je oko 83 kg po stanovniku. Kako bi od malih nogu usadili učenicima zašto je važna hrana i kako možemo smanjiti bacanje hrane ovaj tjedan smo priredili nekoliko aktivnosti. Zajedno sa svojim učiteljicama su zasadili povrće u teglama o kojem će se brinuti u razredima. Uredili su i zasadili povrtnu gredicu u našem školskom vrtu. Posadili su luk i poriluk. U tegle smo zasadili rotkvice, peršin, blitvu, bob, salatu i luk.

Učenici prvog razreda su imali nekoliko aktivnosti:

1. Čitali smo knjižicu kako su Dora i Mario spasili hranu gdje smo nakon pročitanog u okviru našeg Čitalačkog kluba razgovarali o važnosti ne bacanja hrane i kako možemo viškove hrane sačuvati i ne baciti u smeće. Prijedlog naših prvaša kako možemo smanjiti bacanje hrane: - Podijeliti višak hrane koju smo skuhali s našom obitelji, prijateljima i susjedima - Donirati hranu potrebitima - Zamrznuti višak hrane - Iskoristiti sve iz hladnjaka i skuhati povrtnu juhu.

2. Potom smo imali Mali sajam kulinarstva gdje smo zajednički spremali jednostavan recept s jabukama.

3. Posljednja aktivnost je bila u okviru projekta Sijemo i sadimo, novi život gradimo gdje smo posadili povrće u teglama. Promatrati ćemo rast i razvoj našeg povrća i na samom kraju kad izraste ćemo i degustirati i osmisliti neki recept kojeg ćemo iskušati na satu ili u našim domovima.