Autor: Antonia Šindilj, 19. 2. 2021.

Svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca tisuće ljudi diljem svijeta udruže se kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta bila je „Zajedno za bolji Internet“.

Fokus sigurnosti na internetu se tijekom godina s kreiranja „sigurnijeg“ interneta prebacio na kreiranje „boljeg“ interneta.

Učenici PŠ Oklaj i PŠ Gradac zajedno s pedagoginjom Antoniom Šindilj istraživali su o sigurnim načinima provođenja vremena na internetu te načinima zaštite. Uključili su se u eTwinning projekt Safer Internet Day 2021.

Učenici 2.r  PŠ Oklaj na Satu razrednika kroz razgovor, priču i smišljanje pravilo o sigurnost na internetu obilježili su taj dan. Učenicima se tema o sigurnosti na internetu približila kroz Slikovnicu Sigurni s Neticom, a potom su izrađivali Internetski semafor za školski pano. Pažljivo su promislili koja ponašanja na internetu nisu poželjna (STOP), oko kojih aktivnosti trebamo dobro PROMISLITi, te u kojim situacijama možemo ugodno i sigurno sudjelovati u virtualnom svijetu (KRENI).

Učenici 7. i 8.r PŠ Drinovci, te 8.r u PŠ Oklaj na SR također su imali temu Dan sigurnijeg internete. Kroz razgovor i rješavanje prigodnog listica učenici su govorili o svojim navikama i načinima provođenja vremene u virtualnom svijetu.

Izazvani su na Tjedni detox izazov!

Pojedini učenici su smatrali da bi bez velikih problema mogli izdržati sve izazove u tjednu, dok su neki priznali da neće niti pokušati jer bi im to bilo preteško.

Udruga Suradnici u učenju osmislila je projekt Budi internet genijalac koji podučava djecu osnovama digitalnog građanstva i sigurnosti kako bi mogli pouzdano istraživati internetski svijet. Zaigraj avanturistički igricu Interland koja stavlja ključne lekcije digitalne sigurnosti u praksu.