Promicanje jezične kulture...
Autor: Branka Ivić, 27. 9. 2017.

Dana 26. rujna 2017. obilježava se Europski dan jezika. Europski dan jezika temelji se na inicijativi Vijeća Europe.

Cilj je Europskog dana jezika upozoriti građanstvo na važnost učenja jezika i poticati učenje većeg broja jezika kako bi se povećala višejezičnost i razumijevanje različitih kultura, promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe te poticati cjeloživotno učenje jezika u školi i izvan nje.

Povodom Europskog dana jezika učenici petog, šestog i sedmog razreda uz pomoć učiteljice engleskog jezika Jelene Milovac samostalnim su radovima uredili panoe škole.

Na satu hrvatskog jezika učenici su zajedno s učiteljicom Marijom Jenjić izrađivali razglednice svoga mjesta te su istraživali nazive europskih himni kojima su ukrasili panoe.

Učenici šestih i sedmih razreda na satu talijanskog jezika zajedno su s učiteljicom Antonijom Brakus Pivčević ukrašavali majice bojama najznačajnijih europskih jezika.

Europski dan jezika prvi je put predstavljen 2001. godine tijekom Europske godine jezika. Kako bi učenici bolje doživjeli izgovor pojedinih europskih jezika potrudila se gošća gđa. Jelena Runje (rođ.Jukić, rodom iz Čavoglava). Kako bi učenici lakše ovladali stranim jezikom i upoznali bolje činjenice o jeziku organizirano je malo natjecanje u poznavanju pojmova vezanih uz jezik. Gospođa Runje omogućila je da djeca kroz igru slušanja pokušaju prepoznati ulomke iz svjetskih bajki, a koje su čitane na talijanskom, engleskom, ruskom i španjolskom jeziku.

Nakon održanog kviza i proglašenja pobjednika učenicima nižih razreda pročitana je Crvenkapica na ruskom jeziku, čime su se učenici oduševili.

Europski dan jezika dan je kojeg trebamo obilježiti kako bi u naših učenika razvili svijest o ulozi hrvatskog, engleskog i talijanskog jezika u svakodnevnom životu.

Priloženi dokumenti:
20170925_120115.jpg (236.72 KB)