Projekt Građani znanstvenici u PŠ Drinovci i Oklaj
Autor: Antonia Šindilj, 10. 3. 2017.

Područne škole Drinovci i Oklaj uključile su se u Projekt "Građani znanstvenici", koji Udruga Bioteka provodi u suradnji s Udrugom Tragus i uz sufinanciranje NP Krka.

Cilj projekta je podržati populacije šišmiša kroz osiguravanje novih, alternativnih staništa za obitavanje šišmiša te postaviti temelje za praćenje stanja populacija šišmiša šireg područja srednjeg i gornjeg toka rijeke Krke.

Prva radionica održana je tijekom mjeseca siječnja gdje su sudjelovali zainteresirani učitelji iz navedenih škola, a danas su članovi udruge Bioteka i Tragus posjetili PŠ Drinovce te su 50 učenika od 1. do 8. razreda uputili o načinu života šišmiša i o njihovoj zaštiti. Nakon kratke edukacije učenici su prionuli izradi kućica za šišmiše koje će biti smještene u prostoru škole, a učenici će uz svoje mentore voditi zabilješke o pojavnosti šišmiša. Tijekom idućih nekoliko mjeseci naši mali učenici znanstvenici obavljat će terenske izlaske i popunjavati potrebnu dokumentaciju.

PŠ Oklaj zbog vremenskog ograničenja djelatnika udruga dobit će gotove kućice, koje će montirati u školsko dvorište te prikupljati podatke o šišmišima.

Šišmiši su jedna od najugroženijih skupina sisavaca na svijetu te je potrebno zaštititi ih. Jedan od najvećih problema s kojim se bore je nestanak staništa. Intenzivna sječa starih stabala, u kojima šišmiši mogu obitavati, ili nepotrebno korištenje neselektivnih insekticida od kojih ugibaju, sve više ugrožavaju opstanak šišmiša.  Nadamo se da će prikupljeni podatci naših učenika pomoći u znanstvenom obogaćivanju spoznaje o ovoj populaciji.

U nastavku pogledajte radionicu gradnje kućica.