Dan planeta Zemlje
Autor: Ivana Burić, 25. 4. 2022.

Ovogodišnji Dan planeta Zemlje se u našoj školi održavao kroz dvije  radionice za učenike viših i nižih razreda te kroz akciju čišćenja školskog okoliša.

Učenici viših razreda slušali su predavanja o važnosti očuvanja špiljskih objekata i njihove faune u Hrvatskoj.

Učenici nižih razreda su sudjelovali na radionici o Zmajevoj djeci, odnosno čovječjoj ribici te su sudjelovali u edukativnom kvizu.

Nakon svake radionice učenici su u dvjema grupama napravili akciju čišćenja okoliša.

Više o nastanku krških oblika te o raznolikosti i važnosti zaštite faune u njima saznali su od našeg nastavnika geografiije Ivana Galića i nastavnice biologije Vanje Matas.

Nakon toga ih je Antonija Mihaljević (djelatnica GSS postaje Šibenik) uputila o pravilima ponašanja prilikom posjeta špiljskim objektima. Saznali su koje sve vještine treba usvojiti kako bi uspješno položili ispit za speleologa. Učenici su imali priliku razgledati opremu koja se koristi prilikom ulaska u špiljske objekte te su saznali kako se pomaže unesrećenim posjetiteljima istih.

Učenici nižih razreda su u organizaciji NP Krka sudjelovali u predavanju o čovječjoj ribici te su potom sudjelovali u edukativnom kvizu o naučenom. Predavanje je bilo jako zanimljivo i učenici su rado sudjelovali te bili puni pitanja za našu edukatoricu.

Tekst i fotografije:  Vanja Matas i Ivana Burić