Korizma i Uskrs
Autor: Mihaela Reškov, 12. 4. 2022.

Učenici naše škole su se intenzivno pripremali za dolazak najvećeg kršćanskog blagdana, ali i proljeća.

Učenici razredne nastave su bili jako vrijedni zajedno sa svojim učiteljicama, a školom se može osjetiti i opipati dolazak proljeća i Uskrsnog vremena.

Školski panoi obiluju proljetnicama, mnoštvom razigranih boja, ptičice su se vratile iz toplijih krajeva, leptirići lepršavo plešu oko cvijeća, balerine izvode svoje nastupe potaknuti proljetnim povjetarcem. Uskrsne pisanice kao simboli novog života nagovješćuju radost i mir. A svi mi, sretni smo, jer se život može opipati u svakom trenutku.

Učenici predmetne nastave upoznali su se s pojmom korizme i njezinim osnovnim obilježjima te izradili pano u holu škole.

Na Pepelnicu ili Čistu srijedu u Katoličkoj Crkvi započinje Korizma, četrdesetodnevna priprava za Uskrs. Korizma ili četrdesetnica vrijeme je unutarnje priprave za najveću kršćansku svetkovinu - svetkovinu Uskrsa.

Tako su utvrdili saznanja, proučili glavne odrednice korizme (molitva, post, milostinja, dobra djela) te ponirali u istinsku bit korizme.

Od kraja 11. stoljeća vjernici se na dan Pepelnice ili Čiste srijede posipaju pepelom od prošlogodišnjih blagoslovljenih maslinovih ili palminih grančica. Taj pepeo označava ozbiljnost i pokoru čime je obilježeno cijelo korizmeno vrijeme, te nadu u uskrsnuće.

Pepelnica ili Čista srijeda i Veliki petak jedini su dani u godini kada Crkva propisuje strogi post i nemrs. Za sve katolike Crkva u korizmenom vremenu propisuje “molitvu, post i dobra djela”. Svi su dakle pozvani da u Korizmi nešto posebno naprave i posiju novo sjeme u svoje živote.

Korizma završava na Veliki četvrtak, kada započinje sveto vazmeno trodnevlje, a 40 dana je izabrano prema novozavjetnom zapisu o Isusovu 40-dnevnom postu u pustinji, no simbolički se uz taj broj veže i 40-godišnje putovanje Izraela u obećanu zemlju.

Tekst: Nikolina Andabaka Sučić, učiteljica 2. razreda

Ante Nimac, vjeroučitelj